کد خبر: ۴۰۴۵
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۰۵ - ۱۲:۲۱ ]
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان درخصوص برگزاری مراسم مذهبی در ایام شب‌های قدر، ابراز داشت: از نظر ما دوگانگی در اعمال قانون وجود ندارد و قانون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرها، براساس رنگ‌بندی تعیین‌شده، اعمال می‌شود.

به گزارش نه وار نیوز; پرویز قزلباش بعدازظهر شنبه 4 اردیبهشت در نشست خبری که با موضوع تشریح وضعیت موج چهارم بیماری کرونا ویروس برگزار ‌شد، با اشاره به اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی در پیک‌ چهارم کرونا، اظهار داشت: طرح شهید سلیمانی با همکاری سپاه و بسیج، هم‌چنان با همان قوت در حیطه حمایتی، نظارتی و مراقبتی درحال انجام است .

وی افزود: اصلی‌ترین کار ما در پیک‌ها، ایجاد و اجرای جدی محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی، و سامان‌دهی بیماران بستری است به نوعی که بیماران بستری به لحاظ فضا و تخت مناسب، و از نظر درمان مشکلی نداشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان  با بیان اینکه در پیک‌ها، ادامه روند بیماریابی، با انجام تست‌های فراوان و رهگیری با قوت ادامه دارد تصریح کرد: همکاری سپاه، بسیج در حوزه نقاهتگاهی، و برخی ارگان‌ها ازجمله هلال احمر هم با ستاد کرونا بسیارخوب است.

قزلباش در پاسخ به سوالی درخصوص برگزاری مراسم مذهبی در ایام شب‌های قدر، ابراز داشت: درخصوص ایجاد محدودیت‌ها، در وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و مدیریت عالی استان، به هیچ‌وجه بحث کوتاه آمدن مطرح نیست و هیچ مجوز و استثنایی برای دور زدن قانون وجود ندارد، چراکه قانون برای همه تدوین شده و همه ملزم به رعایت قانون هستیم . و اتفاقا در کشور ما که مذهبی است این رعایتها باید بیشتر باشد . لذا، در دانشگاه به شدت پیگیر تخلفات هستیم، و با پیگیری گروه‌های نظارتی، ضمانت اجرایی را هم باید فراهم کنیم.

وی ادامه داد: از نظر ما دوگانگی در اعمال قانون وجود ندارد و قانون براساس رنگ‌بندی تعیین‌شده، اعمال می‌شود، و کاملا مشخص است . لذا، در مناطق قرمز، فقط گروه شغلی سطح یک حق فعالیت دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان درخصوص موارد مثبت بی‌علامت اظهار داشت: در بحث بیماری کرونا، افرادی که مبتلا می‌شوند، رنج وسیعی دارد و از افراد بی‌علامت تا pcr بسیارشدید، منجر به فوت هم داریم . که در بی‌علامتها، ممکن است نتیجه تست مثبت باشد که ما هم، به شدت پیگیر این افراد هستیم . چراکه افراد مثبت باعلامت، خودشان مراقبت می‌کنند و تحت درمان قرار می‌گیرند، ولی افراد مثبت بی‌علامت، ناقل ویروس هستند، و سبب انتقال بیماری می‌شوند . و این افراد براساس قانون و پروتکل‌ها، باید خود را در منزل یا نقاهتگاه ۱۴ روز قرنطینه و جداسازی کنند تا از ابتلای دیگر افراد پیشگیری شود.

به گفته دکتر قزلباش بعد از پیک‌ سوم، بیماریابی ما در تمام روستاهای استان به شدت ادامه داشت و هرجا کانونی از طغیان می‌دیدیم، تیم‌های مراقبتی و حمایتی وارد عمل می‌شدند. و با شیوع ویروس انگلیسی که واگیری و سرعت انتقال بالا، و عوارض شدیدتری داشت، هم، این اقدامات با روش‌های متفاوت‌تر و مراقبت و حمایت ادامه دارد.

وی با اشاره به وجود حدود ۲۳۰۰ تخت بیمارستانی در کل استان اظهار داشت: درحال حاضر زیر ۸۰۰ نفر بیمار بستری داریم و سرویس‌دهی به بیماران سرپایی را هم، افزایش دادیم و سعی بر این است با کنترل میزان تخت‌های اختصاص به بیماران کرونا، سرویس‌دهی به بیماران دیگر را هم پیش ببریم . و لذا مدیریت تخت‌های بستری حائز اهمیت است.

انتهای پیام/ع
 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • شنبه ۲۲ مرداد ماه
 • ۱۴۰۱/۵/۲۲
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۵۶
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۱
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۱
 • غروب آفتاب : ۲۰:۱۱
 • اذان مغرب : ۲۰:۳۱
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۳