کد خبر: ۴۱۰۰
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۱۱:۲۰ ]
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه ادبیات اعم از شعر و داستان نبض توسعه فرهنگی هر جامعه ای است، گفت: در واقع زیرساخت‌های مهم فرهنگی هر کشوری توجه خاصی به شاخص های کیفی همانند میزان مطالعه، تیراژ کتاب و نشریات و سنت داستان نویسی است.

به گزارش نه وار نیوز; محمدربیع احمدخانی اظهار کرد: مطالعه فرآیندهای توسعه و تلاش برای زندگی بهتر در جوامع مختلف نشان می‌دهد که هر جامعه ای که امکان توسعه فرهنگی و هنری را مقدم بر سایر بخش ها قرار دد موفقیت ای بیشتری در نیل ب اهداف توسعه مدار به دست آورده است.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری از قبیل فرهنگسراها و تالارهای پذیرایی، گالری و کتابخانه ها می تواند در دراز مدت اثرات بسیار شگرفی بر کیفیت زندگی افراد جامعه بر جای بگذارد و کشورهای توسعه یافته این مهم را به خوبی دریافته‌اند، گفت: اگر در کشوری در میان همه گیری ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها بر اصناف مختلف کتابفروشی ها را در در رتبه بندی اول و کنار مشاغلی چون مراکز درمانی آتش نشانی و فروشگاه های مواد غذایی قرار دارند، یعنی مطالعه در این کشورها از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه ادبیات اعم از شعر و داستان نبض توسعه فرهنگی هر جامعه ای است، افزود: در واقع زیرساخت‌های مهم فرهنگی هر کشوری توجه خاصی به شاخص های کیفی همانند میزان مطالعه تیراژ کتاب و نشریات سنت داستان نویسی است.

احمد خانی درادامه به رونق خوب ادبیات در کشور به لحاظ حضور شعرا و ادبا و محافل ادبی فاخر اشاره کرد و گفت: ما وارث فرهنگ دینی هستیم که اولین تجربه وحی در آن با خواندن آیه « اقرا باسم ربک الذی الخلق» آغاز شد، پس باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: با داشتن چنین پیشینه‌ای نباید کمال‌گرایی در این بخش دچار رخوت شود، اصلا  چرا باید ملتی با این پیشینه معنوی و چنین ذخیره گرانباری هرگاه بخواهد از اهمیت مطالعه و کتاب بگوید، باید امثال و فرهنگش را از دیگران تمنا کند؟

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه وضعیت فعلی ما علی رغم حضور فرهیختگان حوزه ادبیات و تلاش بی وقفه و بی چشم آنها تناسبی با آنچه باید، ندارد، اضافه کرد: بر همه نهادهای فرهنگی جامعه اسلامی واجب است تا جهت گیری ها و سیاست های خود را به سمت رسیدن به جامعه ای هدف گذاری کنند که در آن کتاب و مطالعه و در آمیختن با ادبیات مهمترین متغیر در سبد مصرفی خانوار باشد.

احمد خانی در ادامه به برنامه‌های این اداره کل در حوزه فرهنگی اشاره کرد و گفت: اداره کل ارشاد زنجان با همکاری مفاخر ادبی و انجمن‌های ادبی حرکت‌های جدیدی در این حوزه آغاز کرده است و چندین جشنواره بزرگ ادبی را آغاز کرده است که از جمله آن دوسالانه حسین منزوی است.

وی تصریح کرد: برگزاری دهها برنامه و فعالیت ادبی در دوران کرونا در قالب استفاده از ظرفیت های فضای مجازی نشان دهنده قوت و استحکام جریان های ادبی استان است که جای تقدیر از برگزارکنندگان آن دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان تصریح کرد: جایزه ادبی منزوی با همت بی‌نظیر فعالان ادبی و حمایت‌های مادی و معنوی امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه ادبیات در حال برگزاری است که بازتاب خوبی هم در کشور و در سطح بین الملل داشته است.

وی ادامه داد: بی شک اجرای موفقیت امیز و پرشور این رویداد فرهنگی و ادبی و هم استمرار ان در سال های آتی را ممکن می کندو هم استان زنجان را بر تارک شعر کشور می نشاند.

انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • پنجشنبه ۱۱ آذر ماه
 • ۱۴۰۰/۹/۱۱
 • وضعیت جوی : آرام
 • دمای فعلی : ۶ درجه
 • کمترین دما : ۳ درجه
 • بیشترین دما : ۷ درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۳۹
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۰۹
 • اذان ظهر : ۱۲:۰۵
 • غروب آفتاب : ۱۷:۰۰
 • اذان مغرب : ۱۷:۲۱
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۲۰