کد خبر: ۴۱۳۸
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۱۱:۳۸ ]
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری با اشاره به اینکه در استان زنجان مورد تایید شده و گزارش شده از ویروس هندی مشاهده نشده ولی ورود ویروس هندی به ایران محتمل است، تاکید کرد: همچنان رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اصلی ترین راه جلوگیری ازانتشار هر ویروسی است .

به گزارش نه وار نیوز; دکتر پرویز قزلباش از سلسله نشست های خبری روزانه در راستای اهمیت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی کنترل و مدیریت موج چهارم ویروس کرونا اظهار داشت: ویروس ها با جهش های مختلف در ساختار نیز باعث تغییر رفتار می شوند این تغییر موجب افزایش میزان آلایندگی و بیماری زایی ویروس نیز می شود،  وقتی ویروسی جهش یافته در جایی از دنیا پیدا میشود، رفتاری متفاوت را نشان می دهد و احتمال انتشار ویروس به کشور های دیگر به لحاظ جغرافیایی، روابط و مناسبات کشورها در برخی کشورها بیشتر است.

وی با بیان اینکه در استان زنجان مورد تایید شده و گزارش شده از ویروس هندی نداریم ولی ورود ویروس هندی به کشور ایران نیز محتمل است و همچنان رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری و اگر منجر به پیک شود؛ اعمال محدودیت،  اصلی ترین راه  جلوگیری  از انتشار هر ویروسی است .
 
دکترقزلباش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی  در زنجان را در مقایسه با سایر استانها در سطح بالا اعلام کرد و افزود: ولی  این میزان قابل قبول نیست باید بالای ۹۰درصد رعایت صورت بگیرد تا تاثیر گذاری بر مقابله با ویروس داشته باشد .
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر روند واکسیناسیون در استان نیز  گفت: واکسیناسیون  افراد بالای ۸۰ سال با استقبال خوب پیش می رود و روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ نفر در استان واکسینه  می شوند. .
 
دکتر قزلباش  در پاسخ به سوالی از تاثیر واکسن برای مقابله با گونه های مختلف ویروس نیز گفت: میزان تاثیرگذاری واکسن در مقابله با گونه های مختلف ویروس  متفاوت است ولی ما وظیفه داریم از انواع واکسنهای مورد تایید در کشور در سطح وسیع استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه علوم  پزشکی زنجان در ادامه افزود: واکسنهای موجود باعث ایمنی کلی می شوند ولی ممکن است در مقابل برخی ویروسها اثر بخشی نداشته باشند و با تزریق واکسن روند ایمنی زایی شروع میشود و این کار یک تا دوهفته طول میکشد .
 
وی  در پاسخ به سوالی درباره افرادی که در مرحله سوم کارازمایی بالینی شرکت کردند نیاز به تغییر رفتار دارند یا نه؟ گفت: در این افراد که پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی و سایر اصول بهداشتی از جمله فردی و اجتماعی را رعایت می کردند نیاز به تغییر رفتار نیست و نیاز به قرنطینه  هم ندارند .
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با ذکر این مطلب که کارائی واکسنها ۱۰۰درصد نیست افزود:  فردی که واکسن تزریق می کند می تواند ناقل بیماری باشد و ممکن است این فرد مبتلا به ویروس هم شود.

وی وضعیت رنگ بندی استان زنجان را هم اعلام نمود و گفت: در شهرستانهای زنجان، ابهر، خرمدره و خدابنده  وضعیت قرمز است و متناسب با شرایط بیماران در زنجان، ابهر و خرمدره قرمز پررنگ و خدابنده قرمز روشن میباشد .شهرستان ایجرود زرد، و شهرستانهای طارم، سلطانیه و ماهنشان  وضعیت نارنجی دارند.
انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۱۴ بهمن ماه
 • ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۱
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۸
 • اذان ظهر : ۱۲:۳۰
 • غروب آفتاب : ۱۷:۴۲
 • اذان مغرب : ۱۸:۰۲
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۶