کد خبر: ۴۳۲۳
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۰۱ - ۰۹:۲۰ ]
مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: منزوی یکی از دو سه چهره مهم و تأثیرگذار غزل امروز است که در اقبال دوباره نسل جوان به غزل به ویژه از دهه هفتاد و همزمان با دور دوم انتشار آثارش نقش بسیار مهمی داشت.

به گزارش نه وار نیوز;  مصطفی جلالی مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی خانه کتاب و ادبیات ایران در نشست با دبیران انجمن‌های ادبی استان زنجان با اشاره به برگزاری نخستین جایزه ادبی دوسالانه حسین منزوی گفت: می‌توانیم بگوییم منزوی یکی از دو سه چهره مهم و تأثیرگذار غزل امروز است که در اقبال دوباره نسل جوان به غزل به ویژه از دهه هفتاد و همزمان با دور دوم انتشار آثارش نقش بسیار مهمی داشت.
جلالی در این مراسم که با حضور اسماعیل امینی، شاعر و دبیر علمی نخستین دوره جایزه غزل منزوی، احمدخانی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان، مدیران این اداره کل و نیز جمعی از اهالی ادبیات و فرهنگ استان برگزار شد افزود: حسین منزوی در ابتدای دهه هفتاد مسئولیت صفحه ادبی یک هفته‌نامه محلی را به عهده گرفت و علاوه بر ارائه شعرهای شاعران آن روزهای زنجان، جلسات هفتگی‌ای برگزار کرد که منجر به بروز، پرورش و شناخته شدن نسلی از شاعران زنجانی شد. از افراد مسن که بودند و نیاز به معرفی داشتند تا شاعرانی که در آن زمان نوجوان بودند، در این جلسه‌ها پا گرفتند و به جامعه ادبی شهر و برخی از آنها بعدها به کشور معرفی شدند.
وی اضافه کرد: این روحیه آقای منزوی نشان‌دهنده اهمیتی است که ایشان برای تاثیر و تأثر جلسه‌ها و نشست‌های ادبی قائل بود. استاد منزوی معتقد نبود که هر کس فقط باید بنشیند و شعرش را بگوید. او هر وقت مجالی پیدا کرده کوشیده که حلقه ای برای دورهمی ادبی ایجاد کند اگر چه متاسفانه کم بود.
مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی ضمن ابراز امیدواری در زمینه تأثیرگذاری شایسته این رویداد ادبی گفت: این جایزه می‌تواند به نوعی تبدیل شود به جریان ادبی که منزوی دوست داشت در زنجان شکل بگیرد.
وی همچنین افزود: به طور طبیعی توقع این بود که از سال ها پیش جایزه و برنامه ملی‌ای به نام منزوی برگزار شود که به هر دلیل تا امروز نشد.
جلالی با اشاره به پیشینه فعالیت ها در راه اندازی این جایزه خاطرنشان کرد: دو سال پیش با زحمت دوستان پیش‌برنامه برگزار شد که به نوعی مقدمات همین جایزه بود و امسال انتظارها به پایان رسید تا بالاخره جایزه غزل که به نام منزوی آراسته شده در سال ۱۴۰۰ و در هفدهمین سال درگذشت این شاعر دوست داشتنی کلید بخورد.
این شاعر افزود: امیدواریم حالا که با عزم جدی دوستان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان و شاعران استان این اتفاق -البته با تاخیر- رقم خورد از نظر کیفیت هم جایزه در سطح قابل قبول ملی باشد و از این به بعد به یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی کشور تبدیل شود.
شاعر مجموعه «به جای گالیله می نویسم» با اشاره به سطح تأثیرگذاری حسین منزوی بر غزل امروز گفت: اگر نخواهیم با قاطعیت بگوییم تاثیرگذارترین- که رعایت دوستانی با سلایق دیگر را هم کرده باشیم- می‌توانیم بگوییم منزوی یکی از برترین چهره‌های مهم و تأثیرگذار غزل امروز است که در اقبال دوباره نسل جوان به غزل به ویژه از دهه هفتاد و همزمان با دور دوم انتشار آثارش نقش بسیار مهمی داشت.
وی همچنین یادآور شد: الان چه به لحاظ کیفی و چه به لحاظ کمی، غزل شکل فراگیری در شعر روزگار  پیدا کرده است، از سوی دیگر منزوی هم نام فراگیری در غزل معاصر و چه بسا غزل فارسی است پس چقدر خوب که جایزه غزل به نام ایشان باشد.  پیش‌بینی من این است که زنجان به واسطه برگزاری این جایزه، خاستگاه یکی از پر اتفاق‌ترین جوایز این شعری کشور بشود.
دبیر اجرایی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، برگ برندهٔ منزوی در غزل را نوآوری همراه با اصالت خواند و افزود:
او با شناخت دقیق از شعر کهن فارسی، بنیان‌های شعرش را از نظر  طراوت زبانی، تغزل و عاطفه غنی کرد.
منزوی با توجه به همین شناخت متوجه شد که نیل به نوگرایی ممکن نیست مگر با استدلال های محکم و قدم قوی.
از این رو هرگز در دام افراط و تفریط های رایج آن دور نیفتاد. نوآوری اصیل بهترین و مشخص‌ترین ویژگی غزل منزوی است.
جلالی این جایزه را دارای قابلیت های گسترده در بین نحله های شعری معرفی کرد و گفت: این رویداد ادبی می‌تواند جایی باشد برای همه نحله‌های غزل امروز بدون هیچ محدودیتی، در عین حال می‌تواند پایگاه مهمی باشد برای تبادل نظر بین شاعران با تجربه و جوان تا ماحصل این تلاش‌ها را به طرف اصالت همراه با نوگرایی ببرند.
جایزه غزل منزوی می‌تواند منشأ گردهمایی افراد جدی غزل و بحث‌های تئوریک پیرامون غزل امروز باشد.
وی در پایان خاطر نشان کرد:  سال هاست، پایان‌نامه‌های قابل توجهی درباره غزل حسین منزوی نوشته می‌شود اما سامان و تشکل درستی ندارد.
امیدواریم این جایزه بتواند در بخش پژوهش مرجعی برای سامان دادن به آن چه درباره غزل منزوی و غزل امروز مطرح می شود، تبدیل شود.
بدون تردید بخش پژوهش «جایزه غزل منزوی» می تواند گام مهمی در ساماندهی نقدها و در نتیجه تولید و انتشار آثار با کیفیت مخاطبان علاقمند به غزل امروز بردارد.

انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۱۴ بهمن ماه
 • ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۱
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۸
 • اذان ظهر : ۱۲:۳۰
 • غروب آفتاب : ۱۷:۴۲
 • اذان مغرب : ۱۸:۰۲
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۶