کد خبر: ۴۳۳۸
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ - ۱۵:۰۰ ]
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت :در شرایطی که خشکسالی در اقصی نقاط کشور ریشه دوانده و زمین‌های کشاورزی دیگر آبی به خود نمی‌بینند تا روزهای پررونق گذشته را زنده کنند، روی آوردن به کشت گونه‌هایی با نیاز آبی پائین می‌تواند راهکاری برای نجات کشاورزی باشند.

به گزارش نه وار نیوز; جواد تاراسی اظهار داشت: در شرایطی که خشکسالی در اقصی نقاط کشور ریشه دوانده و زمین‌های کشاورزی دیگر آبی به خود نمی‌بینند تا روزهای پررونق گذشته را زنده کنند، روی آوردن به کشت گونه‌هایی با نیاز آبی پائین می‌تواند راهکاری برای نجات کشاورزی باشند. محصولاتی چون پسته، زعفران و گیاهان دارویی به دلیل نیاز به آب کم و درآمد زیادی که از آن به دست می‌آید، می‌توانند جایگزین مناسبی برای انواع محصولات کشاورزی باشند.

وی اضافه کرد: بنابراین جایگزینی کشت محصولات با نیاز آبی پایین با محصولات پرآب از سیاست‌ها و برنامه‌های مهمی است که در راستای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی دنبال می‌شود. در این میان پسته از جمله گیاهانی است که علاوه بر مقاومت بالا در برابر خشکی، به لحاظ اقتصادی نیز برای بهره‌برداران بسیار سودآور است و این محصول در جایگزینی کشت با محصولات پرآب مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: استان زنجان نیز با قرارگیری در منطقه نیمه خشک سالانه میزان بارندگی کم‌تر از 250 میلی‌متر در سال دریافت می‌کند و این امر در کنار برداشت غیرمجاز آب از منابع آبی زیرزمینی شرایط دشت‌های استان را بحرانی‌تر می‌کند بنابراین جایگزینی کشت درخت پسته با محصولات پر آب‌بری همچون هندوانه که سالانه سطح وسیعی از مزارع زیرکشت این محصول می‌‌رود علاوه بر ارزش افزوده بالا و ارزآوری برای استان و کشور سبب کاهش تلفات آبی نیز خواهد شد. از سویی دیگر برخی مناطق استان به دلیل اینکه دارای شوری بالایی هستند امکان کشت محصولات متعددی وجود ندارد و این شرایط نیازمند کشت محصولاتی با توان تحمل درجه شوری بالایی است.

تاراسی با اشاره به اینکه استان زنجان دارای ظرفیت‌های مناسبی در حوزه باغداری است اظهار داشت: پسته، یکی از این محصولاتی است که سودآوری بالایی دارد و این محصول راهبردی برای دستیابی به جایگاه اقتصادی واقعی خود نیازمند رویکردهای نوین در ایجاد باغ‌ها، سامانه‌های آبیاری، روش‌های تحقیقاتی و تغییر دیدگاه در عرضه تولیدات به‌صورت فرآوری است.

وی با بیان اینکه این محصول یک محصول اقتصادی محسوب می‌شود اما نسبت به سرمای بهاره و بارندگی آسیب‌پذیر است و گرمای شدید هم جوانه‌هایش را از بین می‌برد گفت: با بهره‌گیری از توان تحقیقاتی در عرصه اجرا، می‌توان خسارات ناشی از مخاطرات جوی را نیز کاهش داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه طرح توسعه پسته در استان زنجان کاملا مطالعه شده انجام می‌گیرد تا توسعه طرح با اطمینان از اقتصادی بودن آن در یک منطقه دنبال شود، گفت: امکان استفاده از آب‌های بی‌کیفیت یا به عبارتی آب‌های با EC و درجه شوری بالا از مزایای کشت پسته است و استفاده از آب‌های با EC بالا سبب کاهش عملکرد محسوس سایر محصولات می‌شود در حالی که پسته نسبت به آب‌های شور مقاوم است.

وی با بیان اینکه در سطح استان زنجان، شهرستان ماهنشان بیشترین میزان کشت پسته را دارد بیان کرد: بیشترین عملکرد محصول نیز در این شهرستان انجام می‌گیرد زیرا با وجودی که در شهرستان‌های خدابنده و زنجان نیز در سطح محدودی باغات پسته وجود دارند اما میزان برداشت محصول تولیدی پایین‌تر است.

تاراسی با اشاره به اینکه در سطح استان بیش از 400 هکتار باغ پسته وجود دارد که قریب به 50 هکتار از آن بارده هستند عنوان کرد: در طول سال گذشته 67 تن از سطح باغات بارور، پسته برداشت شد که امسال پیش‌بینی به افزایش این میزان است.

انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه
 • ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۴۷
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۳
 • اذان ظهر : ۱۲:۳۰
 • غروب آفتاب : ۱۷:۴۸
 • اذان مغرب : ۱۸:۰۷
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۷