کد خبر: ۴۴۲۰
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۱۳ - ۱۱:۰۰ ]
مدیر پروژه سبزه میدان گفت: در اجرای پروژه سبزه میدان نباید کیفیت را فدای سرعت کنیم و تغییراتی که در پروژه اعمال شده تنها برای ارتقای کیفیت پروژه بوده و فشار را دوچندان کردیم تا مردم در شش ماهه دوم سال بتوانند در بخش مرکزی شهر تردد داشته باشند.

به گزارش نه وار نیوز; ناصر صفا با بیان اینکه این پروژه با قابلیت های مذهبی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری و  با محوریت ایجاد فضای سبز در محدوده مسجد جامع، مسجد خانم، بازار بزرگ زنجان و عمارت ذوالفقاری قرار گرفته است، افزود: این پروژه در شهریور 98 شروع بکار کرد و مدت زمان اجرای پروژه دو سال بود.

وی در توضیح اینکه آیا پروژه طبق زمان بندی پیش می رود یا خیر افزود: در این پروژه یک قرار داد اصلی داشتیم که یک سری تغییراتی  بعدا در پروژه اعمال شده که  در ابتدا مورد توجه قرار نگرفته بود و خاصیت پروژه epc  این  است که در حین اجرای پروژه تغییراتی را در اجرای طرح داشته باشید و متفاوت تر از قرارداد پیمانی است.

مدیر پروژه سبزه میدان اضافه کرد: قابلیتی که در قرار داد این پروژه بود به  نقاطی  رسیدیم  که ساختمان تالار شهر که در ضلع شمالی قرار گرفته  بود فاقد پارکینگ بود و  شهرداری اقدام به تأسیس 130 واحد پارکینگ در آن نقطه کرده است که بار مالی زیادی را به پروژه تحمیل می کند.

صفا تعریض  خیابان های پیرامون پروژه را از دیگر دلایل تحمیل بار مالی به  پروژه دانست و گفت: خیابان هفت تیر 16متر در پروژه تعریف شده بود که  در طرح جدید این خیابان به 27 متر افزایش پیدا کرد و  خیابان دیگر در امتداد خیابان ذوالفقاری 16متر بود که در طرح جدید خیابان بازگشایی و به  20متر رسیده است.

وی ایجاد کانال تاسیساتی را از دیگر دلایل افزایش اعتبار پروژه عنوان کرد و یادآورشد: شرکت های خدماتی با وجود این کانال آدم رو به راحتی می توانند نواقصات احتمالی را بدون تخریب و آسیب به بستر  پروژه  مرتفع کنند.

مدیر پروژه سبزه میدان  تاکید کرد: تغییر نمای واحد‌های تجاری  متناسب با فرهنگ بومی منطقه، تغییر سنگ کف پروژه و تغییر لوله های فولادی منسوخ شده به  لوله های پنج لایه با گارانتی 50سال، ایجاد ذوب برف از کف برای تردد بهتر عابرین آب نما و تعبیه  نورپردازی ،فضای سبز، مبلمان شهری منجر به اضافه شدن بار مالی 140میلیارد  تومان به  پروژه بزرگ سبزه میدان شده است که این تغییرات در  تابلوی روز شمار  تعریف نشده است.

صفا با بیان اینکه در پروژه اصلی توجهی به بحث مناسب سازی نشده  بود گفت: در پروژه آیین نامه های مناسب سازی اجرا نشده بود که اجرای مناسب سازی مقدار زیادی هزینه به ما تحمیل کرد که ناگزیر به  اجرای آن بودیم.

وی از تلاش تیمش برای بازگشایی خیابان های پیرامون پروژه تا پایان شهریور سال جاری خبرداد و گفت: ما در این پروژه محدودیت داریم و افزایش 25درصد هستیم بنابراین  ناچاریم که برای  اجرای برخی قسمتها پیمانکار دیگری انتخاب کنیم و این موضوع در  زمان بندی پروژه تعریف نشده است.

مدیر پروژه سبزه میدان با تاکید بر اینکه میزان کار در پروژه دو برابر شده ولی زمان بندی پروژه هیچ تغییر نکرده است ادامه داد: ما در تلاشم که زیرساخت‌های پروژه و عرصه پایینی و عرصه میدان و سفت کاری تالار شهر نیز تا پایان شهریور سال جاری به   اتمام برسد و کارهای داخلی پروژه  نیز به مرور زمان به پایان خواهد رسید.

صفا با اذعان با اینکه در اجرای پروژه سبزه میدان نباید کیفیت  را فدای سرعت کنیم ابراز کرد: تغییراتی که در پروژه اعمال شده تنها برای ارتقای کیفیت پروژه بوده و فشار را دوچندان کردیم تا مردم در شش ماهه دوم سال بتوانند در بخش مرکزی شهر تردد داشته باشند.

وی با بیان اینکه علارغم قول های مکرر  دولت تنها هشت  میلیارد تومان برای اجرای  پروژه سبزه میدان کمک کرده است ادامه داد: طبق  قرار داد اولیه و همزمان با سفر آقای نیکزاد و آقای نیک بخت به استان  دولت مقرر کرد که  40میلیارد تومان برای اجرای پروژه سبزه میدان کمک کند که در صورت تخصیص به موقع اعتبارات دولتی مطمئنا روند اجرای پروژه سرعت بیشتری پیدا می کرد.

مدیر پروژه سبزه میدان با اشاره به پیچیدگی های پروژه، افزایش قیمتها و ایراد قرار داد قبلی اذعان داشت: اگر مدیریت شهری چشم هایش  را به نواقصات قبلی می بست و پروژه را با همان کمیت  و کیفیت اجرا می کرد پروژه سبزه میدان به  موقع اجرا می شد در حالیکه کاملا ناقص بود!

وی اضافه کرد: مطالبه شهروندان زنجانی  هم این بود که ما کیفیت را فدای سرعت نکنیم و شهرداری با همه مشکلات و تنها با منابع داخلی  پروژه را  انجام می دهد  و به هیچ عنوان بخاطر منابع مالی پروژه متوقف نشده است.

این مسئول  در خاتمه با بیان اینکه  اعتبار اولیه پروژه  64 میلیارد تومان بود مبلغ آن  از 25درصد هم بیشتر شده است گفت: طبق قانون اقلام اضافه شده باید در پروسه زمانی 45روزه و انتخاب پیمانکار خریداری شود که این امر روند پروژه را طولانی تر می کند.

انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • دوشنبه ۱۱ مهر ماه
 • ۱۴۰۱/۷/۱۱
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۴۷
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۱۲
 • اذان ظهر : ۱۲:۰۶
 • غروب آفتاب : ۱۷:۵۹
 • اذان مغرب : ۱۸:۱۷
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۲۳