کد خبر: ۴۴۳۶
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ - ۱۲:۴۶ ]
مرگ مغز متفکر برنامه موشکی اسرائیل بر اثر شدت جراحات، آغاز رزمایش هوایی عربستان با حضور پنج کشور عربی، نگرانی سازمان امنیت اسرائیل از جنگ داخلی، انتشار تصویر و صدای نظامیان صهیونیست بازداشتی در نوار غزه و تأکید بغداد بر لزوم خروج نیرو‌های ترکیه‌ای از خاک این کشور، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; رسانه‌های صهیونیستی روز یکشنبه از مرگ "آوی هار ایوان" مغز متفکر برنامه موشکی و رئیس پیشین آژانس هوا و فضای رژیم صهیونیستی به دلیل شدت جراحات وارده خبر دادند.

به گزارش " تایمز او اسرائیل"، آوی هار ایوان چهار هفته پیش در طول پاسخ مبارزان فلسطینی به تجاوزهای نیروهای اشغالگر قدس در شهر اشغالی عکا، هنگامی که در هتلی اقامت داشت به شدت مجروح شد.

آوی هار ایوان ۸۴ ساله دچار سوختگی شدید شد و دود زیادی تنفس کرد. وی از زمان انتقالش به بیمارستان حیفا بیهوش بوده و با کمک دستگاه تنفسی تنفس می‌کرد.

مرگ مغز متفکر برنامه موشکی اسرائیل بر اثر شدت جراحات/ آغاز رزمایش هوایی عربستان با حضور پنج کشور عربی/ نگرانی سازمان امنیت اسرائیل از جنگ داخلی/ انتشار تصویر و صدای نظامیان صهیونیست بازداشتی در نوار غزه

هار ایوان در طول فعالیت‌های طولانی خود در ارتش رژیم صهیونیستی سلاح‌های پیشرفته را وارد این ارتش کرد. پس از بازنشسته شدن از ارتش، وی در سال ۱۹۸۲ به خدمت صنایع هوا و فضای رژیم صهیونیستی درآمد و موشک‌انداز "شاویت" رژیم صهیونیستی را تولید کرد.

وی بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ ریاست آژانس هوا و فضای رژیم صهیونیستی را بر عهده داشت.

آغاز رزمایش هوایی عربستان با حضور پنج کشور عربی

رسانه‌های عربستان سعودی روز یکشنبه از آغاز رزمایش هوایی این کشور با حضور پنج کشور عربی در پایگاه هوایی «شاهزاده سلطان» واقع در جنوب شرق ریاض خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، این رزمایش با نام «طویق ۲» با مشارکت کشورهای مصر، اردن و عمان، در کنار کویت و بحرین به عنوان کشورهای ناظر آغاز شد.

بر اساس این گزارش، این رزمایش مشترک برای دو هفته ادامه خواهد داشت و شامل برنامه ریزی و اجرای پروازهای متعدد خواهد بود.

مرگ مغز متفکر برنامه موشکی اسرائیل بر اثر شدت جراحات/ آغاز رزمایش هوایی عربستان با حضور پنج کشور عربی/ نگرانی سازمان امنیت اسرائیل از جنگ داخلی/ انتشار تصویر و صدای نظامیان صهیونیست بازداشتی در نوار غزه

این گزارش می‌افزاید، هدف از این رزمایش مشترک هوایی، بالا بردن آمادگی عملیاتی و تمرینی برای انجام عملیات‌های تاکتیکی هوایی است.

این تمرین هوایی در حالی آغاز شده که رسانه‌های سعودی حدود دو هفته پیش نیز از پایان رزمایش مشترک نیروهای هوایی آمریکا و عربستان سعودی به نام سراب صحرا ۳ خبر داده بودند.

در حال حاضر بیشتر پایگاه‌های نظامی آمریکا در عربستان، در مناطق شرقی این کشور، در حاشیه خلیج فارس و یا در اطراف ریاض قرار گرفته‌اند.

نگرانی سازمان امنیت اسرائیل از جنگ داخلی

سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی "شین بث" همزمان با دوره بسیار حساس برکناری بنیامین نتانیاهو از نخست وزیری پس از دوازده سال، ضمن ابراز نگرانی، درباره بروز خشونت و درگیری های داخلی در سرزمین های اشغالی هشدار داد.

به گزارش رویترز؛ ناداو آرگامان، رئیس سازمان امنیت شین بث در بیانیه ای بدون اشاره به نام افراد یا گروه ها نوشت: ما به تازگی شاهد خشونت افراطی فزاینده و رفتار تحریک آمیز به ویژه در شبکه های اجتماعی بوده ایم که شاید برخی گروه ها یا افراد، آن را مجوزی برای فعالیت های خشونت بار و غیرقانونی تصور و تفسیر کنند!

وی تصریح کرد: این موارد حتی ممکن است به درگیری های فیزیکی و یا جنگ داخلی منجر شود.

مرگ مغز متفکر برنامه موشکی اسرائیل بر اثر شدت جراحات/ آغاز رزمایش هوایی عربستان با حضور پنج کشور عربی/ نگرانی سازمان امنیت اسرائیل از جنگ داخلی/ انتشار تصویر و صدای نظامیان صهیونیست بازداشتی در نوار غزه

یائیر لپید، رهبر حزب مخالف نتانیاهو در پی برگزاری انتخابات ۲۳ مارس (سوم فروردین ۱۴۰۰)، هفته گذشته آمادگی خود را برای تشکیل دولت ائتلافی به جانشینی نتانیاهو که طولانی ترین دوره ریاست دولت را در این رژیم داشته، اعلان کرد.

گفته شده که نتانیاهو ممکن است بعد از کنار گذاشته شدن از قدرت از سوی دادگاه متهم شناخته و روانه زندان شود.

در نخستین جلسه دادگاهی که در فروردین سال جاری، پس از اقامه دعوی برای نتانیاهو برگزار شد، دادستان ها نتانیاهو را به سوء‌استفاده از قدرت از طریق زد و بند با صاحبان رسانه‌ها متهم کرده و گفتند او به دنبال منافع شخصی خود بوده است.

بنیامین نتانیاهو همچنین متهم شده که به دنبال پوشش رسانه‌ای مطلوب برای خود در آستانه انتخابات بوده است، در حالی که سرزمین های اشغالی نیز در هفته‌های اخیر، شاهد درگیری جوانان فلسطینی با نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست بوده و در شهرهای عرب نشین فلسطین اشغالی نیز ناآرامی‌ها و درگیری‌های بسیاری روی داده است.

در پی حملات صهیونیست‌ها به فلسطینی‌ها در محله شیخ جراح در شرق بیت المقدس ـ که به مسجدالاقصی هم کشیده شد ـ نیروهای مقاومت فلسطینی در باریکه غزه وارد عمل شده و در جنگی یازده روزه، اسرائیل را هدف صدها موشک و راکت قرار دادند.

انتشار تصویر و صدای نظامیان صهیونیست بازداشتی در نوار غزه

گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت حماس، برای اولین بار تصویری از نظامی صهیونیست بازداشتی در نوار غزه با نام «گیلعاد شالیط» منتشر کرد.

گردان‌های القسام بامداد دوشنبه، تصویر و یک فایل صوتی از نظامیان صهیونیست را در حالی برای اولین بار منتشر کرد که مسئولان تل‌آویو مدت‌هاست از سرنوشت وی بی‌خبر بوده و او را هلاک‌شده می‌پنداشتند.

مرگ مغز متفکر برنامه موشکی اسرائیل بر اثر شدت جراحات/ آغاز رزمایش هوایی عربستان با حضور پنج کشور عربی/ نگرانی سازمان امنیت اسرائیل از جنگ داخلی/ انتشار تصویر و صدای نظامیان صهیونیست بازداشتی در نوار غزه

در فایل صوتی منتشره توسط شبکه «الجزیره» به سفارش حماس، این نظامی صهیونیست که هویتش فعلا مشخص نیست، با التماس از تل‌آویو برای آزاد کردن او و دیگر نظامیان صهیونیست بازداشتی، می‌گوید که امیدوار است مسئولان رژیم صهیونیستی هنوز به فکر آنها باشند.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از دستگاه‌های امنیتی این رژیم گزارش داد که احتمالا نام نظامی صهیونیستی که صدای آن در فایل صوتی شنیده می‌شود، «آوراهام مِنگیستو» باشد.

تأکید بغداد بر لزوم خروج نیروهای ترکیه‌ای از خاک این کشور

روز یکشنبه،‌ ریاست جمهوری عراق، درباره تعرض شبه‌نظامیان «پ.‌ک‌.‌ک» به نیروهای پیشمرگه و همچنین حضور نیروهای ترکیه‌ای در خاک عراق بیانیه‌ای صادر کرد.

روز گذشته، منابع عراقی، از حمله شبه‌نظامیان پ‌.‌ک‌.‌ک به گروهی از نیروهای پیشمرگه در جاده ارتباطی با «جبل متین» در استان دهوک (شمال عراق) خبر دادند که در پی این اقدام، پنج تن از نیروهای پیشمرگه کشته شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، در بیانیه مذکور آمده است که ریاست‌جمهوری عراق «تحولات نگران‌کننده در منطقه کردستان را پیگیری و حمله روز گذشته به گروهی از نیروهای پیشمرگه در استان "دهوک" را محکوم می‌کند؛ اقدامی که در پی آن‌ چند تن شهید و مجروح شدند.»

ریاست‌جمهوری عراق در ادامه بر «لزوم توقف چنین حوادث تأسف‌باری» تأکید و در عین حال، خاطرنشان کرد: «حضور نظامی حزب کارگران کردستان در خاک عراق، از جمله در منطقه کردستان، غیرقانونی است که باید برای جلوگیری از این تجاوزهای مخل در ثبات عراق و امنیت شهروندان این کشور اقدام شود. قانون اساسی عراق اجازه نمی‌دهد که خاک عراق مجالی برای تهدید امنیت همسایگان باشد.»

در این بیانیه همچنین بر «اهمیت جلوگیری از نقض حاکمیت عراق و خارج کردن نیروهای ترکیه‌ای مستقر در منطقه [کردستان] و موصل» تأکید و در عین حال، حضور ترکیه در خاک عراق «نقض اصل حسن‌هم‌جواری» و «مخالف با پروتکل‌های و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی» خوانده شده است.

ریاست جمهوری در ادامه، حمله اخیر علیه مناطق اردوگاه «مخمور» را نیز یک «تنش خطرناک» قلمداد و در عین حال به «تقویت روابط با کشور همسایه ترکیه بر اساس منافع مشترک و همچنین حل مشکلات مرزی و پرونده‌های امنیتی از راه هماهنگی و همکاری، رد اقدامات یک‌جانبه در حل مسائل فیمابین و لزوم احترام به حاکمیت عراق»‌ اشاره کرد.

روز گذشته، رسانه‌های خبری گزارش داده بودند که جنگنده‌های ترکیه‌ای ارودگاه آورگان مخمور در شمال عراق را هدف حمله قرار داده‌اند که در پی این اقدام،‌ سه غیرنظامی کشته و چند تن دیگر مجروح شدند.

در پایان بیانیه یادشده موکد آمده است که عراق نمی‌پذیرد خاک این کشور میدانی برای جنگ با دیگران و تعدی به حاکمیت این کشور باشد.

ترکیه مدت‌هاست با ادعای مقابله با پ‌.ک‌.ک در حال نقض تمامیت ارضی شمال عراق است. پ‌.ک‌.ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود. ترکیه می‌گوید که شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان، مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار تن از شهروندان ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند.

تابناک انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۶ فروردین ماه
 • ۱۴۰۲/۱/۶
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۴۸
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۳
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۲
 • غروب آفتاب : ۱۹:۳۲
 • اذان مغرب : ۱۹:۵۰
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۴۰