کد خبر: ۴۵۱۵
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ - ۱۱:۰۸ ]
خوش‌بینی واشنگتن به حصول توافق هسته‌ای با ایران، تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی در مرز عراق با سوریه، سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی به دست ارتش یمن، خریداری سه فروند پهپاد نظامی از ترکیه توسط عربستان و برگزاری اولین انتخابات پارلمانی در قطر از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش نه وار نیوز; مشاور امنیت ملی آمریکا با تاکید بر اینکه دیپلماسی بهترین راه در قبال موضوع هسته ای ایران است، با بیان اینکه سمت و سوی مذاکرات وین در مسیر درست قرار دارد، خوش بینی تلویحی خود را نسبت به حصول توافق هسته ای با ایران پیش از آغاز به کار دولت جدید در تهران اعلام کرد.

 جیک سالیوان در گفت و گو با شبکه ای بی سی نیوز، در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر اخیر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که گفته است توافق هسته ای احتمالا قبل از این که رئیس جمهوری منتخب ایران رسما کار خود را آغاز کند، محقق خواهد شد، گفت: هنوز تا دستیابی به توافق در خصوص برخی مسائل مربوط به مذاکرات از جمله بحث (لغو) تحریم ها و بازگشت ایران به تعهدات هسته ای خود ، مقداری فاصله داریم اما سمت و سوی مذاکرات در وین در جهت درست قرار دارد.

سالیوان در پاسخ به این که آیا با شروع به کار دولت ابراهیم رئیسی، شانس رسیدن به توافق بیشتر خواهد شد، گفت: تصمیم نهایی درباره توافق از جانب رهبر عالی ایران گرفته می شود و قبل و بعد از انتخابات هم همین روال بوده و خواهد بود.

وی در بخشی از این مصاحبه گفت: این که کدام تحریم ها در مورد ایران لغو خواهد شد، موضوعی است که در مذاکرات وین در حال بحث است و من قصد ندارم جزئیات این مذاکرات را عیان کنم.

خوش‌بینی واشنگتن به حصول توافق هسته‌ای با ایران/ تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی در مرز عراق با سوریه/ سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی به دست ارتش یمن/ خریداری سه فروند پهپاد نظامی از ترکیه توسط عربستان

سالیوان با تاکید بر ضرورت ادامه گفت و گوهای وین، گفت: ما با چشمانی باز و مسیری مطمئن مذاکره می‌کنیم تا ببینیم آیا در نتیجه آن می‌توانیم برنامه هسته‌ای ایران را به مسیر قبلی بازگردانیم.

تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی در مرز عراق با سوریه

یک منبع امنیتی از تحرکات نظامیان آمریکایی در مرز عراق با سوریه خبر داد و بیان کرد: نظامیان آمریکایی طی روزهای گذشته گشت‌های شناسایی در روستاهای مشترک میان عراق و سوریه از سمت گذرگاه «فیشخابور» انجام داده‌اند.

خوش‌بینی واشنگتن به حصول توافق هسته‌ای با ایران/ تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی در مرز عراق با سوریه/ سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی به دست ارتش یمن/ خریداری سه فروند پهپاد نظامی از ترکیه توسط عربستان

منبع عراقی تاکید کرد: گشتی آمریکا متشکل از خودروهای نظامی است که طی روزهای گذشته میان مرز مشترک پرسه می‌زنند.

سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی به دست ارتش یمن

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد، پدافند هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موفق شده پهپاد جاسوسی آمریکایی از نوع «اسکن ایگل» را با موشک زمین به هوا در استان «مأرب» ساقط کند.

وی در توییتر خود نوشت، این پهپاد در حال انجام اقدامات خصمانه در منطقه «المشجح» شهر «صراوح» استان مأرب ساقط شد؛ از روند سرنگونی آن تصویربرداری شده و به زودی منتشر خواهد شد.

سریع تأکید کرد، نیروهای مسلح یمن از هیچ تلاشی برای انجام مسئولیت‌ خود در حمایت از حریم هوایی یمن و مقابله با اقدامات خصمانه دریغ نخواهد کرد.

ارتش یمن در فروردین ماه امسال (۱۴۰۰) نیز موفق به سرنگونی پهپاد جاسوسی-تهاجمی از نوع «ام‌.کیو ۹» در استان مأرب شد و فیلم آن را منتشر کرد.

خریداری سه فروند پهپاد نظامی از ترکیه توسط عربستان

یک وبسایت انگلیسی نوشت که دولت ترکیه سه فروند پهپاد نظامی تهاجمی به ارتش عربستان سعودی فروخته و فروش خود را در لیست دفتر ثبت خرید و فروش سلاح‌های متعارف سازمان ملل ثبت کرده است.

به نوشته وبگاه «جینز» نوع این پهپادها در گزارش ترکیه مشخص نشده است و مقامات ترکیه و عربستان سعودی تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

خوش‌بینی واشنگتن به حصول توافق هسته‌ای با ایران/ تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی در مرز عراق با سوریه/ سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی به دست ارتش یمن/ خریداری سه فروند پهپاد نظامی از ترکیه توسط عربستان

ترکیه دو نوع پهپاد بومی تولید می‌کند، به نام‌های «بیرقدار» و «آنکا» که در آژانس فضایی و هواپیمایی ترکیه تولید می‌شوند و از سلاح‌های ساخت شرکت صنایع نظامی «روکیتسان» استفاده می‌کنند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در ماه مارس گذشته گفته بود که عربستان سعودی درخواست خرید پهپادهای ساخت ترکیه را از آنکارا کرده است.

چندی پیش نیز ارتش و انصارالله یمن خبر دادند که سعودی‌ها از پهپادهای ساخت ترکیه در استان مأرب استفاده می‌کنند. منابع سعودی و ترکیه‌ای این خبر را تکذیب نکردند. منابع خبری وابسته به گروه «المجلس الانتقالی الجنوبی» در جنوب یمن (همسو با امارات) نیز بارها از تجهیز شبه‌نظامیان حزب اخوانی الاصلاح به سلاح‌های ترکیه‌ای خبر داده است.

وبگاه بلومبرگ نیز دو ماه پیش با اعلام خبر قصد عربستان سعودی برای خرید پهپاد از ترکیه، نوشت که ترکیه به سرعت در حال تبدیل شدن به فروشنده اصلی پهپاد در بازارهای جهانی است و به عنوان یک قدرت در زمینه تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین مطرح شده است.

برگزاری اولین انتخابات پارلمانی در قطر

نخست‌وزیر قطر روز یکشنبه تاکید کرد، رهبری کشورش قصد دارد اولین انتخابات مجلس شورا (پارلمان) را بر اساس تدابیر شفاف و سالم در اکتبر برگزار کند.

خالد بن خلیفه آل ثانی، نخست‌وزیر قطر در گفت‌وگو با اصحاب روزنامه‌های قطری گفت، دولت بر قانون سیستم انتخابات تاکید دارد و اینکه پول نقشی در روند انتخابات نداشته باشد.

نخست‌وزیر قطر تاکید کرد: دولت سقفی برای هزینه به منظور تبلیغات انتخاباتی تعیین کرده و دستیابی هر نامزدی به حمایت مالی خارجی و نیز تلاش برای خریدن رای جرم تلقی می‌شوند.

خوش‌بینی واشنگتن به حصول توافق هسته‌ای با ایران/ تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی در مرز عراق با سوریه/ سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی به دست ارتش یمن/ خریداری سه فروند پهپاد نظامی از ترکیه توسط عربستان

او ادامه داد: نقش ما به عنوان دولت تضمین شفافیت و سلامت انتخابات و بی‌طرفی تمامی موسسات در قبال هر نامزد است تا اصول عدالت و برابری و فرصت‌های یکسان محقق شود.

نخست‌وزیر قطر اشاره کرد: این بی‌طرفی شامل رسانه‌ها هم می‌شود و این امر از طریق دادن فرصت عادلانه برای تبلیغات رسانه‌ای هر نامزد ممکن می‌شود و ما اصرار داریم حوزه‌ها برای شامل شدن همه قشرها و گروه‌های جامعه گسترش یابند.

نخست‌وزیر همچنین به سخنرانی تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در سوم نوامبر اشاره کرد که گفته بود، آمادگی‌ها برای انتخابات مجلس شورا رو به پایان است و انتخابات در ماه اکتبر برگزار خواهد شد.

روز دوشنبه مجلس شورای قطر با لایحه سیستم انتخابات پارلمان بعد از تصویب آن از سوی دولت در ماه می موافقت کرد.

تابناک انتهای پیام/ع

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۶ فروردین ماه
 • ۱۴۰۲/۱/۶
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۴۸
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۳
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۲
 • غروب آفتاب : ۱۹:۳۲
 • اذان مغرب : ۱۹:۵۰
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۴۰