کد خبر: ۴۶۴۸
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ - ۰۷:۵۳ ]

در راستای راه‌اندازی پویش «ناکوک»؛ انیمیشن «سیب سرخ» از لحاظ هنری و جامعه‌شناسی در حوزه هنری استان زنجان بحث و بررسی شد.

به گزارش نه وار نیوز; کارگاه مستندسازی تولید محور در راستای انتقال تجربه اساتید و صاحب‌نظران مطرح کشور و استان شامگاه چهارشنبه هفدهم آذر ماه 1400 در حوزه هنری استان زنجان در دو بخش برگزار شد، بخش اول این کارگاه در راستای معارفه اعضای کارگاه و آشنایی هنرجویان با اصول و محورهای ساخت فیلم کوتاه داستانی و مستند بود و بخش دوم نیز به واکاوی انیمیشن «سیب سرخ» از ابعاد هنری و جامعه‌شناختی اختصاص داشت، این کارگاه‌ها در 12 جلسه و با حضور کارگردانان و فیلمسازان و هنرجویان برگزار خواهد شد تا هنرجویان با بهره‌مندی از تجارب صاحب‌نظران با نگاه چند وجهی به نگارش فیلمنامه و تولید فیلم داستانی یا مستند اقدام نمایند.

نخستین کارگاه مستندسازی تولید محور به انیمیشن «سیب سرخ» یکی از آثار نمایش داده شده در پویش ناکوک بود که سوم آذر ماه 1400 در صفحه مجازی ناکوک و صفحات مجازی حوزه‌های هنری مراکز استانی پخش شد، اختصاص داشت و بر همین اساس شامگاه چهارشنبه دهم آذر ماه 1400 در بخش دوم از کارگاه تولید محور، این انیمیشن که یکی از تولیدات حوزه هنری استان زنجان در سال 98 با موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی(کودک‌آزاری) بود پس از نمایش در حوزه هنری زنجان از بعد هنری و جامعه‌شناختی نیز واکاوی شد.

این جلسه با حضور وریا نیک‌منش کارگردان انیمیشن «سیب سرخ»، ناصر دوستی شاعر و جامعه‌شناس و هنرجویان جوان استان در عرصه فیلمسازی در حوزه هنری استان زنجان برگزار شد.

وریا نیک‌منش کارگردان انیمیشن «سیب سرخ» در معرفی این اثر با اشاره به حمایت و پیشرو بودن حوزه هنری استان زنجان در تولید آثاری با مضامین فرهنگی اجتماعی که برای عموم مردم قابل درک است؛ گفت: این فیلم در راستای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و بحث شایع کودک‌آزاری تولید شده است که موضوع داستان این پویانمایی الهام گرفته از وقایع واقعی است که هر از گاهی از عموم مردم شنیده می‌شود، ساخته شده است.

نیک‌منش افزود: در تصویرسازی این انیمیشن سعی‌ بر این بوده تا از نمادها و المان‌ها و یا رنگ‌های متضاد برای مثال رنگ‌های سیاه و سفید(نماد گناه کردن و نکردن) و یا سیب سرخ (نماد گناه در کارهای هنری) استفاده شود.

وی با بیان اینکه نیاز به توجه و تولید فیلم کوتاه در جامعه محرز است، خاطرنشان کرد: با یک فیلم نمی‌توان معضلات و آسیب‌های اجتماعی را کنترل کرد و کاهش داد.

ناصر دوستی؛ شاعر و پژوهشگر جوان استان در حوزه جامعه شناسی در ادامه بحث استفاده از المان‌های متضاد گفت: در این اثر برای تبیین و القا کردن مبحث (کودک‌آزاری) به مخاطبین جامعه از تلفیق رنگ‌های متضاد استفاده شده که به نوعی القا کننده مثبت‌گرایی و هشدار است.

دوستی؛ یکی از رسالت‌های رسانه‌های گروهی علی‌الخصوص فیلمسازان را پرداختن به مبحث معضلات اجتماعی عنوان کرد و اظهار داشت: هنرمندان و متولیان رسانه‌های جمعی با زبان هنر می‌تواند نقش بارزی در ترویج فرهنگ مقابله با آسیب‌های اجتماعی داشته باشند و از این طریق خانواده‌ها را با آسیب‌ها آشنا کنند.

این جامعه‌شناس با اشاره به اخبار صفحات حوادث روزنامه‌ها در سال‌های گذشته که بیشتر بحث سرقت یا قتل مطرح بود، با ابراز تأسف گفت: این روزها در جامعه اخبار و اتفاقات با موضوع کودک‌آزاری شنیده می‌شود که بسیار تکان‌دهنده است.

وی عدم تعریف جامع از کودک‌آزاری در جامعه خودمان را یک آسیب قلمداد کرد در حالیکه جامعه‌شناسان بیشتر به این موضوع پرداخته‌اند.

شایان ذکر است «ناکوک»؛ پویش راه‌اندازی شده توسط حوزه هنری مرکز و استان البرز است که فیلم‌های تولید شده در استان‌ها با موضوع کاهش معضلات اجتماعی ساعت 21 هر شب در فضای مجازی منتسب به حوزه‌های هنری مراکز استانی و فضای مجازی ناکوک منتشر می‌شود و حوزه هنری استان زنجان نیز با 5 فیلم کوتاه تولید شده در سال 98 با موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در این پویش مشارکت داشته است که انیمیشن «سیب سرخ» به کارگردانی وریا نیک‌منش و مریم هاشم‌نژاد، فیلم‌های کوتاه «شکاف» و «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم» به کارگردانی جبار اوجاقلو و فیلم‌های «پل»‌ و «پاگرد» به کارگردانی بهزاد علوی و سوسن سلامت از جمله از فیلم‌‌های است که در این پویش اکران خواهد شد.

انتهای پیام /

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۶ آذر ماه
 • ۱۴۰۱/۹/۶
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۳۵
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۰۵
 • اذان ظهر : ۱۲:۰۳
 • غروب آفتاب : ۱۷:۰۲
 • اذان مغرب : ۱۷:۲۲
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۱۸