کد خبر: ۴۸۱۲
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ - ۱۲:۵۹ ]
یکی از عوامل اصلی توسعه و رونق جوامع به ویژه در حوزه اقتصاد، رشد شغل در آن جامعه است که این روزها این عامل مهم زیر سایه رونق تولید در استان زنجان در حال تحقق است.

به گزارش نه وار نیوز;  اشتغالزایی، ایجاد کسب و کار و از همه مهمتر فراهم نمودن بستر و ساختارهای مورد نیاز برای رونق و توسعه کسب و کار یکی از عوامل اصلی رشد و توسعه اقتصادی به شمار می‌رود. ایجاد فرصت شغلی پایدار و امن؛ موضوعی است که "دولت سیزدهم" نسبت به آن اهتمام جدی داشته و برنامه‌ریزی‌ها به سمتی پیش می‌رود که نرخ بیکاری کاهش یافته و حتی به صفر برسد.

در همین راستا، دولت اقدام به رونمایی از زیست بوم اشتغال با هدف ایجاد سالانه یک میلیون و 850 هزار شغل کرده است. استان زنجان یکی از استان‌های واقع در شمالغرب کشور است که از جمله قطب‌های دامداری و کشاورزی محسوب می‌گردد، اما این استان طی سال‌های اخیر در حوزه صنایع پیشرفت و توسعه چشمگیری داشته و همین امر رونق اشتغالزایی را نیز به دنبال داشته است.

از سویی زنجان با داشتن بزرگترین معدن روی خاورمیانه از جمله استان‌های فعال در حوزه معدن است و اشتغالزایی در این بخش نیز رتبه خوبی را به خود اختصاص داده است.

رشد 194 درصدی اشتغال در واحدهای صنعتی زنجان

ناصر فغفوری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به رشد بیش از 500 درصدی سرمایه‌گذاری در استان، اظهار داشت: میزان اشتغالزایی در سال جاری نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته در مراکز صنعتی 194 درصد رشد یافته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 46 هزار و 742 نفر در واحدهای صنعتی استان زنجان مشغول به کار هستند، گفت: تلاش برای احیای واحدهای راکد با هدف رونق اشتغال و سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی محقق می‌شود.

ایجاد 14 هزار فرصتی شغلی در زنجان در دستور کار است

طیب جعفری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نیز در این زمینه با تأکید بر اینکه قرار است امسال بیش از 14 هزار شغل در استان زنجان ایجاد شود، افزود: این برنامه‌ریزی در قالب برنامه "رصد اشتغال" پیگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه امنیت شغلی کارگران یکی از مسائل مهمی است که باید مورد توجه باشد، ادامه داد: در این راستا یک برنامه مدون پیش روی نهادهای مرتبط قرار داده شده است.

اشتغال در سایه تولید رونق می‌گیرد

پیش از این نیز استاندار زنجان در گفت‌وگو با تسنیم در جلسات مختلف با تأکید بر اینکه رونق تولید سبب رونق اشتغال خواهد بود، اظهار داشته است: با پول‌پاشی نمی‌توان اشتغالزایی کرد بلکه باید تولید را پیش برد تا فرصت شغلی پایدار فراهم شود.

محسن افشارچی، با بیان اینکه زنجان در زمینه اشتغال نسبت به سایر استان‌ها وضعیت خوبی دارد، افزود: توجه به شرکت‌های دانش بنیان یکی از راه‌های تحقق هدف‌گذاری اشتغال است چرا که این شرکت‌ها ظرفیت بسیار خوبی برای رونق دارند‌.

استاندار زنجان با بیان اینکه برای ایجاد کار و فرصت شغلی باید بانک‌ها همکاری لازم را داشته باشند، ادامه داد: پایدار بودن شغل ایجاد شده و امنیت آن برای کارگر بسیار مهم بوده و این موضوع باید در مرحله ایجاد شغل مورد توجه باشد.

وی با بیان اینکه متولیان امر باید موضوع توجه به رونق تولید را جدی بگیرند تا به دنبال آن فرصت شغلی فراهم گردد، یادآور شد: نباید تا لحظه‌ای که برنامه‌ها محقق نشده‌اند هدف را رها ساخت.

افشارچی گفت: سال‌های گذشته دولت برای حمایت از اشتغال وام اشتغال به افراد اعطا می‌کرد که عملاً این موضوع ناکام ماند چرا که با وام و پول‌پاشی نمی‌شود اشتغال ایجاد کرد؛ بهترین راهکار برای ایجاداشتغال پایدار ، رونق تولید و واحدهای تولیدی است.

احداث پروژه‌های مسکن مسیری برای رونق اشتغال

این روزها با تمهیداتی که دولت سیزدهم با همراهی مجلس انقلابی اندیشیده است، احداث واحدهای مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن رقم خورده است، پروژه بزرگی که یکی از پیامدهای مثبت آن اشتغالزایی فراوان در سراسر کشور است چرا که در سال‌های اخیر ساخت و ساز راکد بوده و اکثر افراد شاغل در این حوزه بیکار شده بودند؛ بر همین اساس احداث واحدهای نهضت ملی مسکن گامی در توسعه اشتغال خواهد بود.

در این رابطه نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی (عضو کمیسیون عمران) در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: کشور ما همه ظرفیت‌های احداث مسکن را دارد، ما متخصصان زیادی داریم که می‌توانیم در این راستا به کار گیریم.

سید البرز حسینی با بیان اینکه علاوه بر تولید مسکن، با این پروژه‌ها برای جوانان فرصت شغلی فراهم می‌آید، خاطرنشان کرد: تولید مسکن پیشران اقتصاد کشور است.

حسینی با بیان اینکه باید اشتغالزایی در مناطق محروم هم جدی گرفته شود، گفت: دولت می‌تواند با احصا و شناسایی ظرفیت‌های هر منطقه در آنجا برای اشتغالزایی بسترسازی کند‌.

وی با بیان اینکه امروز جوانان نیازمند شغلی پایدار هستند، ابراز کرد: فقط با ساخت و ساز مسکن یک میلیون شغل ایجاد می‌شود و همین عاملی است تا بخش‌های خصوصی هم رونق گیرند.

 

با وجود 20 هزار بیکار در زنجان، اشتغالزایی در استان فقط به بخش‌های مذکور محدود نمی‌شود، بلکه صنایع دستی، مهارت‌های فنی نیز در این سال‌ها توانسته‌ است به رونق قابل توجهی در تولید و اشتغال دست یابند به گونه‌ای که به گفته مسئولان بیش از یک هزار فرصت شغلی در سال گذشته در حوزه صنایع‌دستی ایجاد شد که بیشتر در سایه پرداخت تسهیلات اشتغالزایی محقق گشته است.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • یکشنبه ۶ آذر ماه
 • ۱۴۰۱/۹/۶
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۳۵
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۰۵
 • اذان ظهر : ۱۲:۰۳
 • غروب آفتاب : ۱۷:۰۲
 • اذان مغرب : ۱۷:۲۲
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۱۸