کد خبر: ۴۹۰۰
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۴/۲۰ - ۱۲:۰۰ ]
در حالی نخست‌وزیر مکلف به تشکیل دولت لبنان تصمیم به رفتن به یک تعطیلات طولانی گرفته است که هنوز تکلیف پرونده کابینه جدید روشن نشده است.

به گزارش نه وار نیوز;  لبنان در حالی وارد تعطیلات عید قربان شده است که میان بحران‌های پیچیده این کشور، مقامات مربوطه هیچ تلاشی برای تشکیل دولت نمی‌کنند؛ آن هم در حالی که هنوز بحران نان و سوخت و برق و... در حال تشدید شدن است و هیچ راهکار جدیدی برای حل آنها ارائه نشده است.

منابع لبنانی در گفتگو با روزنامه الدیار گزارش دادند که به‌نظر می‌رسد «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر مکلف به تشکیل دولت لبنان تصمیم به رفتن به یک تعطیلات طولانی و سفر به عربستان برای حج عمره گرفته است و شاید سپس به یکی از کشورهای اروپایی برود تا مجبور نباشد درباره دلایل عدم تشکیل کابینه به افکار عمومی لبنان پاسخ دهد.

منابع آگاه گزارش دادند که روز گذشته «ولید نصار» وزیر گردشگری در دولت پیشبرد امور به‌عنوان نماینده نجیب میقاتی با «میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان دیدار کرده و پیامی در رابطه با پرونده تشکیل دولت به او داده است. به‌نظر می‌رسد که این پیام محرمانه است و وزیر گردشگری در دولت پیشبرد امور لبنان درباره محتوای آن صحبت نکرد.

از طرف دیگر منابع آگاه از روند تشکیل دولت در لبنان گزارش دادند که هیچ پیشرفتی در این زمینه وجود ندارد و این‌که نجیب میقاتی قبل از هرگونه دیدار با میشل عون تصمیم به رفتن به تعطیلات گرفته است نشان می‌دهد که اختلافاتی بین نخست‌وزیر مکلف و تیم رئیس جمهور از جمله جریان آزاد ملی به‌ریاست جبران باسیل به وجود آمده است.

این منابع در گفتگو با روزنامه الدیار افزودند، به‌احتمال زیاد پیامی که نجیب میقاتی به کاخ ریاست‌جمهوری فرستاده این است که هنوز چشم‌اندازهای تشکیل کابینه از بین نرفته است و باید امیدوار بود.

 

میقاتی همچنین قبل از آغاز تعطیلات خود با صدور بیانیه‌ای بر لزوم تشکیل دولت جدید تأکید کرده گفت: چالش‌های پیشِ‌رو ایجاب می‌کند که اقدامات پیشگیرانه را تسریع کنیم و بارزترین این اقدامات تشکیل دولت جدید است، به‌ویژه اینکه در ماه‌های پایانی دوره ریاست‌جمهوری آقای میشل عون و انتخاب رئیس جمهور جدید قرار داریم، به همین منظور من هفته گذشته فهرستی از اعضای پیشنهادی کابینه جدید را تهیه و به رئیس‌جمهور تقدیم کردم و درباره این مسئله با ایشان مشورت کردیم. فضای همکاری و هماهنگی و احترام متقابل از دوره گذشته تاکنون میان ما حاکم بوده است و همچنان امیدواریم که رایزنی‌ها درباره تشکیل کابینه جدید را با موفقیت به پایان برسانیم.

در زمان حاضر کنار پرونده تشکیل دولت لبنان پرونده انتخاب رئیس جمهور جدید نیز به‌روی میز مذاکرات سیاسی در این کشور قرار دارد و اسامی جدیدی وارد بازار کاندیداتوری ریاست‌جمهوری آینده لبنان شده است که از میان آنها می‌توان به «ژوزف عون» فرمانده ارتش و «زیاد بارود» و «ناجی البستانی» وزرای سابق لبنانی اشاره کرد. البته برجسته‌ترین نامزد ریاست‌جمهوری آینده لبنان «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان المرده می‌باشد که گفته می‌شود از حمایت بسیاری از احزاب سیاسی برخوردار است و اکنون منتظر موضع حزب الله است و به‌نظر می‌رسد که حزب‌الله نیز از وی حمایت کند.

بنابراین فرنجیه بعد از تفاهم با جبران باسیل مسیر همواری تا رسیدن به کاخ ریاست‌جمهوری دارد، همچنین موضع‌گیری‌های منفی کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس نسبت به جبران باسیل، در رابطه با سلیمان فرنجیه دیده نمی‌شود و به‌نظر می‌رسد که فرنجیه در این زمینه با چالش خاصی مواجه نگردد.

در رابطه با روند تشکیل کابینه در لبنان نیز از دوشنبه هفته گذشته هیچ تماس مستقیمی میان رئیس جمهور و نخست وزیر مکلف وجود نداشته است و بن‌بست در این زمینه همچنان ادامه دارد. منابع در گفتگو با روزنامه الجمهوریه اعلام کردند، هیچ سیگنال مثبتی درباره تشکیل دولت در لبنان دیده نمی‌شود و به‌نظر نمی‌رسد که طرف‌های مربوطه حداقل تا 4 ماه آینده هیچ‌گونه گام جدی در این زمینه بردارند و به‌طور کلی پرونده تشکیل دولت در مرحله فعلی بسته شده است.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۴ فروردین ماه
 • ۱۴۰۲/۱/۴
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۱
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۶
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۳
 • غروب آفتاب : ۱۹:۳۰
 • اذان مغرب : ۱۹:۴۸
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۴۰