کد خبر: ۴۹۰۶
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۴/۲۱ - ۱۰:۰۰ ]
روستای "مسگر" در بخش افشار شهرستان خدابنده که حدود ۴۵۰ نفر در آن زندگی می‌کنند ، امروزه آب به اصلی‌ترین مشکل آنان تبدیل شده و مشخص نیست این وضعیت چه زمانی توسط نهادهای مسئول برطرف می‌شود

به گزارش نه وار نیوز; 

چند سالی است که بحران آب در استان زنجان تشدید شده و روز به روز این وضعیت نگران کننده شده و مشخص نیست مسئولان استان چه برنامه‌ای برای بهبود وضعیت آب در آینده دارد. اما بحران و کمبود آب فعلاً برای شهرنشینان استان چندان ملموس نبوده و ممکن است در عرض چند سال آینده هم با نبود آب مواجه نباشند.

اما زمانی که موضوع کمبود آب شرب در روستا‌های استان زنجان مطرح می‌شود مشکلاتی همچون سیل از عدم تامین آب شرب و ضعف ارگان خدمات‌رسان سرازیر می‌شود و تقریباً مشکل آب شرب در اکثر نقاط روستا‌یی استان همچون شهرستان‌های ماهنشان، خدابنده طارم، زنجانرود و ایجرود همواره مطرح است به طوری که طبق گفته آبفا در تابستان امسال بیش از 500 روستای استان دچار تنش آبی هستند.

با تمام این‌ها ؛ چند سالی است مسئله کمبود آب در بیش از 120 روستای شهرستان خدابنده مطرح است و البته این موضوع بارها توسط سید البرز حسینی نماینده این شهرستان مطرح شده است. یکی از این روستاهایی که این روزها با مشکل بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند روستای "مسگر" در بخش افشار شهرستان خدابنده است.

این روستا که بیش از 100 تا 120 خانوار و جمعیت حدودی 450 نفری را شامل می‌شود  ، امروزه آب به اصلی‌ترین مشکل آنان تبدیل شده و مشخص نیست این وضعیت چه زمانی توسط نهادهای مسئول حل خواهد شد.

به گفته روستاییان ، آبی در روستا وجود ندارد و فقط به شکل محدود آب چشمه در این روستا وجود دارد که یک دبه 20 لیتری 15 دقیقه زمان می‌برد که پُر شود. حتی اهالی روستا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اذعان کردند که روزانه صف‌های طولانی مقابل آب این چشمه ایجاد می‌شود و شرایط در این گرمای سوزان تابستان بسیار طاقت‌فرسا است.

 

علی‌الله محلو عضو شورای روستای مسگر خدابنده در گفت‌وگو با تسنیم گفت: وضعیت آب شرب این روستا بسیار بحرانی است و نهادهای مسئول توجهی به این رنج و سختی ندارند. با اینکه روستا بین 100 تا 120 خانوار جمعیت دارد ولی آب شربی در این روستا وجود ندارد.

وی گفت: نامه‌نگاری‌های زیادی با نهادهای مسئول از جمله شرکت آب و فاضلاب و فرمانداری انجام دادیم ولی تاکنون این نامه‌نگاری‌ها جواب نداده و مردم روزانه ساعت‌ها در صف برای پر کردن دبه‌های خود آن هم در گرمای سوزان تابستان می‌ایستند.

عضو شورای روستای مسگر خدابنده ضمن تقدیر از این رسانه برای انعکاس مشکلات این روستا گفت: تلاش ما برای فراهم کردن آب شرب بی نتیجه بوده مگر اینکه با رسانه‌ای کردن مشکل این روستا، مسئولان به داد این روستا برسند.

از سوی دیگر جواد تاراسی فرماندار شهرستان خدابنده در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به مشکلات آب شرب در این شهرستان گفت: بحران آب فقط مختص شهرستان خدابنده نیست و اکثر مناطق کشور امروز با این معضل مواجه هستند.

وی گفت: از مشکل آب شرب روستای مسگر اطلاع داریم و قرار است این هفته تانکر آب  در بخش افشار حضور داشته باشد و به روستاهای این بخش آبرسانی کند.

از سوی دیگر وجیه‌الله بیگدلی مدیرکل امور روستایی استانداری زنجان به خبرنگار تسنیم گفت: مشکل آب شرب در روستای مسگر و بورون وجود دارد و در تماسی که با معاون آبفا داشتم قرار شد که در صورت تأمین اعتبار آبفا برای این روستاها آبرسانی کند.

وی گفت: آن چیز که مسلم است آبفا در صورت تأمین اعتبار این کار را خواهد کرد که خوشبختانه قرار است کمک‌هایی به آبفا شود.

این مسئول تاکید کرد: متاسفانه مشکل آب شرب مشکل نخست استان‌های زنجان است که در بازدید از روستاها ، این موضوع به عنوان نخستین معضل توسط اهالی مطرح می‌شود. 

با تمام این‌ها آنچه که نمود کامل دارد این است که ضعف عملکردی دستگاه خدمات‌رسان در طول سالیان سبب شده تا مشکل تامین آب شرب در روستا‌های استان زنجان خصوصاً در شهرستان خدابنده خودنمایی کند و هرازگاهی روستاییان به دلیل گرفتار شدن در چالش تامین آب مشکلات خود را از مسئولان امر شهرستانی و استانی پیگیری کنند هر چند که اغلب به نتیجه مطلوب نیز دسترسی نمی‌یابند.

با این حال تنها می‌توان امیدوار بود که دستگاه خدمات‌رسان در راستای تامین آب شرب روستا‌ها همت مضاعفی از خود نشان دهد و در پیشرفت و آبادانی هر چه بیش‌تر روستاها موثر باشد. در پایان باید منتظر ماند و دید که مقامات عالی استان چه تدابیری برایر رفع موضوع تنش آبی در روستاهای خدابنده دارند.

انتهای پیام/

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • شنبه ۲۲ مرداد ماه
 • ۱۴۰۱/۵/۲۲
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۴:۵۶
 • طلوع آفتاب : ۰۶:۳۱
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۱
 • غروب آفتاب : ۲۰:۱۱
 • اذان مغرب : ۲۰:۳۱
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۳۳