کد خبر: ۴۹۴۶
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۰۷:۵۳ ]
یکی از مهم‌ترین معضلات اجتماعی نسل امروز و از پدیده‌های زشتی که این روز‌ها در بین نسل جوان جامعه به شدت رواج پیدا کرده است و جوانان و نوجوانان را دچار تب و تاب تندی کرده، بحث تتو و خالکوبی است.

به گزارش نه وار نیوز; به نقل از مرآت؛ در سال های اخیر شاهد تغییراتی در سبک زندگی برخی افراد جامعه علی الخصوص جوانان هستیم که متاسفانه با پیروی ز سبک زندگی غربی و یا افراد و گروهای خاص به دنبال مد  و تب و تاب آن را برگزیده اند که به هیچ وجه با تمدن و فرهنگ کشور ما سنخیت نداشته و بیشتر یک معضل و آسیب اجتماعی تلقی می شود.

یکی از مهم‌ترین معضلات اجتماعی نسل امروز و از پدیده‌های زشتی که این روز‌ها در بین نسل جوان جامعه به شدت رواج پیدا کرده است و جوانان و نوجوانان را دچار تب و تاب تندی کرده، بحث تتو و خالکوبی است

خالکوبی از زمان های دور در کشور ما و البته در سراسر دنیا وجود داشته است ولی مدتی است که این مسئله از یک قالب سنتی خارج شده و با افراطی چند برابر ، آن را به مدی غیر فرهنگی و البته غیر اخلاقی بدل ساخته است .

خالکوبی مدی است که گاهی تا مرز تفکرات غیر الهی و شیطان پرستی پیش رفته و در نهایت به رفتار های منجر شده است که انسان را در سراشیبی صد در صد سقوط قرار می دهد.

حس زیبایی شناختی هدایت نشده در جوانان عامل اصلی خالکوبی 

حجت الاسلام محمد جواد روشن بین روانشاس خانواده در خصوص علت این معضل فرهنگی گفت: علل مختلفی سبب این پدیده می شوند اما علت اصلی گرایش جوانان به پدیده زیبایی شناختی و علاقه مند بودن به زیبایی است که به شکلی غیر طبیعی و در جهتی نامناسب هدایت شده است.

وی در ادامه افزود: از سوی دیگر مدگرایی و تقلید از افراد مشهوری که خالکوبی داشته اند نیز از دیگر علل گرایش به این پدیده محسوب می شود.

این روانشناس خانواده بیشترین گروههای که جذب این قبیل معضلات فرهنگی می شوند را افراد دارای ضعف و کمبود های شخصیتی دانست و بیان کرد: مشاهدات نشان می دهد بیشتر افرادی که جذب می شوند دچار کمبود و ضعف های شخصیتی در محل کار و یا محیط خانواده بوده و از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند.

روشن بین شیوه های برخورد قهری و تحقیر آمیز  و سرزنش گر را روش نامناسبی در برخورد با این جوانان دانست و افزود: باید در ابتدا با آنان همراهی کرد و آرام آرام آنها را متوجه اشتباه خود کرد و بادی با برنامه مناسب برخورد شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: جایگزین های زیبا و جذاب باید برای جوانان تعریف شود تا بتواند به شکل غیر مستقیم جایگزین خالکوبی و ایجاد نقش برروی پوس شود.

نقش هایی که نشان از ضعف شخصیت دارند

عالیه شکر بیگی جامعه شناس نیز در گفتگو با خبرنگار مرات در خصوص علت های جامعه شناختی این معضل اجتماعی گفت: از بعد جامعه شناختی شاید یکی از مهمترین دلایلی که بتوان از آن به عنوان عامل گرایش جوانان به تتو و خالکوبی ذکر کرد بحث تقلید اجتماعی است و انسان‌ها به لحاظ اجتماعی گروه‌های مرجعی دارند  گروه مرجع یعنی کسانی که افراد سبک زندگی شان را از آن‌ها تقلید کرده و به نوعی آنان را برای خود الگو می‌سازند و مثل آن‌ها عمل می‌کنند.

این جامعه شناس در ادامه ابراز کرد: متاسفانه مدگرایی و تقلید از افراد مشهور در این زمینه تنها به خالکوبی و تتو ختم نمی شود این معضل رایج را می‌توان در اعمال جراحی بینی و زیبایی و… هم مشاهده کرد. تلاش دختران و پسران ایرانی برای انجام عمل‌های جراحی زیبایی، ایران را در رتبه یک جهانی قرار داده است.

وی در خصوص علت گرایش افراد به این قبیل معضلات اجتماعی بیان کرد: خالکوبی از بعد روانشناسی نشات گرفته از حس حقارت است و افرادی که در حقیقت کمتر دیده می شوند و یا  و در دوران کودکی و نوجوانی کمتر به آن‌ها توجه شده است، بیشتر دست به این گونه کارها می‌زنند تا بیشتر دیده شوند. این دسته از افراد با انجام خالکوبی روی نقاط مختلف بدن خود، به نوعی به دنبال جلب توجه دیگران هستند و خالکوبی هایشان را هم در اشکال مختلف انجام می‌دهند تا حداقل برای مدت زمان کوتاهی هم که شده از سوی دیگر افراد جامعه دیده شوند.

شکربیگی پیروی از مد و مدگرایی را یکی دیگر از علل گرایش جوانان به خالکوبی دانست و افزود: مد اجتماعی نکته بعدی در رابطه با گرایش نوجوانان و جوانان به مسئله تتو و خالکوبی، پرداختن و اهمیت و توجه به مسئله مد اجتماعی است. به این معنی که هر از گاهی در جامعه ما امری به عنوان یک پدیده اجتماعی مطرح می‌شود و خود را در غالب نماد‌هایی مشخص نشان می‌دهد. مد‌های اجتماعی در حقیقت به شکلی پدیده‌های فرهنگی می‌شود نه عنصر فرهنگی. چرا که عنصر و پدیده کوچک‌ترین واحد‌های فرهنگی هستند و این عنصر است که ریشه دارد، اما پدیده بدون ریشه است.

وی راهکار مبارزه با این آفت فرهنگی را نقش خانواده و رسانه دانست و اظهار کرد:  خانواده‌ها و رسانه‌ها نقش بی بدیلی در افزایش مهارت‌های زندگی و اشاعه فرهنگ «نه به خالکوبی» داشته و لزوم مقابله و مبارزه با شیوع و رواج بیشتر این پدیده ناپسند بیش از پیش احساس می‌شود.

عوارض روحی خالکوبی بسیار شدیدتر از عوارض جسمی

بابک یغمایی متخصص پوست و مو در توضیح خالکوبی گفت: تاتو یا خالکوبی نوعی تزئیین پوست است که از طریق جوهر و سوزن یا رنگ و رنگدانه انجام می‌شود. تتو می‌توانند موقت یا دائمی باشد. اگر جوهر به لایه میانی پوست (درم) تزریق شود، تاتو دائمی خواهد بود. اما اگر تزریق جوهر در لایه اول پوست انجام شود، تاتوی موقت است.

یغمایی خاطر نشان کرد: در گذشته نه چندان دور خالکوبی بیشتر در جهت پوشاندن مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه  بیشتر مدگرایی و تقلید از افراد و یا گروههای خاص استفاده می شود.

بنابه گفته این متخصص پوست و مو اگر تتو سطحی باشد به مرور زمان پاک می شود و خود به خود از بین می رود ولی اگر عمقی باشد با استفاده از روش هایی می توان آن را پاک کرد.

وی در مورد عوارض خالکوبی نیز با بیان اینکه عوارض آن دو دسته یک دشته شامل خود خالکوبی و دسته دیگر مربوط به پاک کردن غیر علمی آن است،توضیح داد: عوارض خالکوبی بسیار زیاد است و در گذشته که شرایط بهداشتی رعایت نمی شد ممکن بود فرد براثر مصرف سوزن مشترک دچار بیماری ایدز و هپاتیت شود اما امروزه بیشترین عوارض آن مربوط به آلرژی ها و عفونت های پوستی به دلیل استفاده از رنگ های زیر جلدی  است.

بنا به گفته یغمایی یکسری از بیماری ها ممکن است در بدن شخص نهفته باشد و با ضربه هایی که زده می شودو تحریک و التهابی باعث می شود این بیماری ها در بدن فرد برانگیخته مانند بیماری های التهابی و یا خود ایمنی که مشکلات جدیدیرا برای فرد تا سالها ایجاد می کند.

وی عوارض پاک کردن تتو را بسیار سخت تر از خود آن دانست و ابراز کرد: پاک کردن تتو دردناک ترو سخت تر از تتو کردن است و اگر از روش های غیر علمی مانند ریمو کردن و استفاده از اسید ها باشد قطعا مشکلات پوستی را در ناحیه مربوطه ایجاد خواهد کرد.

این متخصص پوست و مو عوارض روحی تتو کردن را بسیار دشوارتر از عوارض جسمی آن دانست و خاطر نشان کرد: بسیاری از افراد مدت کوتاهی بعد از تتو به فرض مثال حتی یک ساعت  بعد از تتو دچار پشیمانی و ناراحتی می شوند و می خواهند ان را پاک کنند و این عارضه روحی بسیار بدتر از عوارض جسمی آن است.

وی نداشتن آگاهی قبل از انجام تاتو و تصمیم گیری لحظه ای را از مهمترین عوامل انجام این کار برشمرد و گفت : ایجاد نقش دائمی بر بدن موضوع مهمی است و باید تمام جوانب آن قبل از انجام ، سنجیده شود و عوارض احتمالی آن در نظر گرفته شود .

انتهای پیام/

یکی از مهم‌ترین معضلات اجتماعی نسل امروز و از پدیده‌های زشتی که این روز‌ها در بین نسل جوان جامعه به شدت رواج پیدا کرده است و جوانان و نوجوانان را دچار تب و تاب تندی کرده، بحث تتو و خالکوبی است.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۴ فروردین ماه
 • ۱۴۰۲/۱/۴
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۱
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۶
 • اذان ظهر : ۱۳:۲۳
 • غروب آفتاب : ۱۹:۳۰
 • اذان مغرب : ۱۹:۴۸
 • نیمه شب شرعی : ۰۰:۴۰