کد خبر: ۵۱۱۱
[ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۹/۲۲ - ۱۹:۳۰ ]
رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث استان زنجان با بیان اینکه از ابتدای سال ۱۳۰ نفر در استان با مونوکسید کربن مسموم شده‌اند گفت: دو مورد از مسمویت ها منجر به فوت شده است.

به گزارش نه وار نیوز; به نقل از موج رسا؛داریوش تقی‌لو با بیان اینکه از ابتدای سال ۱۳۰ نفر در استان با مونوکسید کربن مسموم شده‌اند اظهار داشت: دو مورد از مسمومیت‌ها در تیر و آذرماه جاری منجر به فوت شده است که علت مسمومیت نشت گاز از آبگرمکن بوده است.

 
وی افزود: موارد فوتی اورژانس قطعا با فوتی‌های پزشکی قانونی متفاوت است چراکه بعضی از فوتی ها محرز بوده و با اورژانس تماس گرفته نمی‌شود.
 
رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث استان زنجان با بیان اینکه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن دارای علائمی است، گفت: علائم مسمومیت با مونواکسید کربن می تواند طیف وسیعی از علائم را شامل شود که در بیماری‌های مختلفی دیده می شود. 
 
وی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می‌کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند و سعی در خوابیدن می‌کنند و این در حالی است که ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می‌دهد.
 
 تقی‌لو بیان کرد: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه، بی‌قراری، تهوع، استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش دید از علایم عمومی مسمومیت‌ها هستند.
 
رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث استان زنجان با اشاره به اینکه حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از جمله علایم اولیه مسمومیت در افراد به شمار می‌روند، ادامه داد: چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.
 
وی به علائم مراحل پایانی و نزدیک به مرگ اشاره کرد و گفت: کبودی دست، دور لب‌ها و نوک انگشتان از علایم پایانی مسمومیت با گاز CO به شمار می‌روند که در نهایت فرد دچار تنگی نفس شده و فوت می‌کند. 
 
تقی‌لو با اشاره به گروه های در معرض خطر نیز، اذعان کرد: تمامی افراد در معرض خطر قرار دارند ولی کودکان، زنان باردار و سالمندان جزو گروه آسیب پذیر و در معرض خطر بیشتری با منواکسید کربن هستند و علایم مسمومیت در آنها سریع و با شدت بیشتری ایجاد می‌شود. با این وجود غلظت گاز منواکسید کربن در فضای اتاق در ایجاد مسمومیت بسیار موثر است.
 
وی با اشاره به چگونگی برخورد با افراد مسموم شده با گاز منواکسید کربن یادآور شد: فرد مسموم باید از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل شود، یقه پیراهن و کمربند و لباس‌های تنگ افراد مسموم باز شود، درصورت امکان اکسیژن دهی به فرد مسموم شده انجام گیرد.
 
رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی استان زنجان تاکید کرد: باز نگه داشتن راه‌های هوایی و تماس با اورژانس ۱۱۵ در مراحل بعدی درمانی باید مورد توجه قرار داشته باشد.
 
وی گفت: خارج کردن افراد مصدوم از محیط آلوده، قرار گرفتن در محیط باز و به این افراد از مهمترین اقدامات پیشگیرانه محسوب می‌شود./

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *

نام :
ایمیل :
* کد امنیتی :
* نظر :
مختار
اخبار ایران و جهان

آب و هوا و اوقات شرعی زنجان

آب و هوای زنجان
 • جمعه ۱۴ بهمن ماه
 • ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
 • وضعیت جوی :
 • دمای فعلی : درجه
 • کمترین دما : درجه
 • بیشترین دما : درجه
آب و هوای زنجان
 • اذان صبح : ۰۵:۵۱
 • طلوع آفتاب : ۰۷:۱۸
 • اذان ظهر : ۱۲:۳۰
 • غروب آفتاب : ۱۷:۴۲
 • اذان مغرب : ۱۸:۰۲
 • نیمه شب شرعی : ۲۳:۴۶